TÜBİTAK’DAN TEKNOKENT FİRMAMIZA DESTEK

Teknokent Firmamız ve DPÜ Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Hilmi YURDAKUL’un TeknoCeram İleri Teknolojileri ve Karakterizasyon Ürünleri Ar-Ge Üretim Danış. Maden. San. ve Tic. Ltd.  Şirketinin Projesi Tübitaktan Destek aldı. Kütahya Tasarım Teknokent A.Ş. girişimcisi Prof. Dr. Hilmi YURDAKUL’un Ülkemiz Otomotiv İmalat Sanayisi’nde kullanılan çeşitli ithal yapısal seramiklerin yerlileştirilmesi üzerine yürütücü olarak hazırlamış olduğu 2 (iki) farklı projesi, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) 1501-Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı ve 1507-KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunmuştur.

Desteklenen 1501-Sanayi Ar-Ge Projesinde, ayrıca makine mühendisliği öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Feridun KARAKOÇ, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan GÖÇMEZ ve Kütahya Güzel Sanatlar MYO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arife YURDAKUL’da ayrıca araştırmacı olarak görev alacaklardır. Bu projede; yurt dışından ithal edilen ve yüksek mukavemetli çelik ve demir dışı metal alaşımlarının yüksek hızlarda işlenmesini sağlayan karbondioksit (CO2) ve fiber lazer kesim cihazlarının kesme başlıklarında kullanılan yalıtkan ve yüksek dayanımlı seramik nozüller ülkemizde ilk defa geliştirilip yerlileştirilerek otomotiv imalat sanayinin kullanımına sunulacaktır. Geliştirilen yerli seramik nozüllerin saha çalışmaları kapsamındaki lazer kesme performansları; yine ülkemizin önemli otomotiv üretim tesislerinde gerçekleştirilecektir.

Desteklenen 1507-KOBİ Ar-Ge Başlangıç Projesinde ise; Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan GÖÇMEZ ve Kütahya Güzel Sanatlar MYO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arife YURDAKUL ile birlikte yaklaşık 10 (on) yıldır üzerinde çalıştıkları projeksiyon kaynak cihazlarında kullanılan seramik merkezleme pimleri ile ilgili gerçekleştirilen geniş çalışmalar (1 adet doktora tezi, 4 adet yüksek lisans tezi, 2 adet start-up firma kurulumu, 1 adet Tübitak-1505 projesi, 1 adet DPU-BAP projesi, 4 adet Ulusal Ödül, 2 adet Ulusal patent başvurusu, 1 adet SCI-indeks ve 1 adet TR-Dizin kapsamında yayın vs.) sonucu elde edilen kazanımlar doğrultusunda; ithal muadil seramik merkezleme pimlerinden çok daha yüksek mekanik ve aşınma direnci sergileyen ucuz imalat süreçleriyle üretilebilmeye açık yeni nesil seramik kompozitlerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Sonrasında üretilecek bu yeni kompozitler, alüminyum ve çeşitli çelik alaşımlarına yüksek adhezyonlu punto kaynağı yapabilen merkezleme pimi formunda ülkemizin önemli otomobil imalat fabrikaları ve yan sanayisinde yeni bir ürün şeklinde kullanıma sunulacaktır. Firmamızı ve hocamızı tebrik ediyoruz.

https://teknokent.kuvarssoft.com

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*