ÖN BAŞVURU ve ADAY FİRMA BAŞVURU SÜREÇ ADIMLARI

İçindekiler

Vergi Avantajları #

·  Başvuru Formu bilgilerini doldurunuz ve tarafımıza gönderiniz.

·  Ön başvuru sonrası mail adresinize gelen mail doğrulama aktivasyonunu gerçekleştiriniz.

·  Mail doğrulama sonrası Teknopark Yönetimi Ön başvurunuzu 3 iş günü içerisin de değerlendirmesini gerçekleştirip tarafınıza bildirim yapılacaktır.

·  Ön Başvuru değerlendirmeniz olumsuz olması halinde gerekçeli olarak mail bildirimi tarafınıza yapılacaktır.

·  Olumlu değerlendirme de proje başvurunuzu yapabilmeniz için mail adresinize iletilecek “Şifre Oluşturma” linki ile Aday Firma Ara yüz ‘üne giriş yapabilirsiniz.

·  Proje başvurusu öncesi Kütahya Ziraat Bankası Şube Kodu: 052 IBAN: TR 52 0001 0001 795 385 244 25 001 nolu ve Kütahya Ziraat Katılım Bankası Kütahya Şubesi TR: 6600 200 0001 0066 2500 0001 hesaba tarafınıza bildirilen proje değerlendirme ücretini yatırınız.

·  Proje değerlendirme ücretine ait dekont bilgisini başvuru sırasında yüklemek için hazır hale getiriniz. (Örnek bilgisayarınızın masaüstüne indiriniz.)

·  Aday firma ara yüzünden proje başvurunuz için Firma Bilgileri, Personel Bilgileri ve Proje Bilgilerine ait girişlerinizi gerçekleştiriniz.

·  Ön başvurusu sonrasında teknopark yönetimi proje başvuru sırasında Proje Özeti ve Yer Bilgilerindeki m2 ve istihdam sayılarına ilişkin revize edilmesini talep ettiyse güncellemeyi unutmayınız.

·  Proje başvurunuzu tamamladıktan sonra “BAŞVUR” butonu ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonrasında proje ait değişiklik gerçekleştiremezsiniz.

·  Başvuru sırasında sistem tarafından üretilen “Aday Firma Bilgi Formu” başvuru formunu 2 nüsha olacak şekilde çıktı alarak her sayfaya kaşe imza yaparak teknopark yönetimine kira sözleşmesi imzalama sırasında teslim ediniz.

·  Proje başvurunuz değerlendirilmek üzere hakemlere, teknopark yönetimine ve teknopark üst yönetimine iletilecektir. Değerlendirme süreci 15 iş günü içinde tamamlanacaktır.

·  Başvuru değerlendirme sürecinde hakemler tarafından gelen soruları ya da istenilen belgeleri Aday Firma arayüzüne giriş yaparak cevaplama ve yükleme yapabilirsiniz.

·  Teknopark Yönetimi proje başvurunuz ile ilgili revize talebi için başvurunuzu geri göndererek revizyon gerekçelerini tarafınıza iletebilir.

·  Proje Başvuru değerlendirmeniz olumsuz olması halinde gerekçeli olarak mail bildirimi tarafınıza yapılacaktır.

·  Projenizin olumlu onaylanması ile birlikte tarafınıza mail bildirimi yapılacaktır.

·  Onay sonrası işlemlerin tamamlanması için eğer şirket kurulumu gerçekleştirmediyseniz 5 gün içinde şirket kurulumunu yapmalısınız.

·  Şirketiniz kurulu ise; a. Vergi Levhası, b. Ticari Sicil Gazetesi, c. İmza Sirküleri, d. Vergi Dairesi Borcu Yoktur Yazısı, e. SGK Borcu Yoktur Yazısı, f. Son 3 Yıllık Bilanço ve Kar/Zarar Tablosu, g. Akademisyenler için Şirket Kurma İzin Yazısı belgelerini başvuru sırasında yüklemediyseniz Aday Firma Başvuru Formu ile teknopark yönetimine getirerek Kira sözleşmesinin imzalama sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

·  Teknopark yönetimi Aday Firma tipinden durumunuzu Girişimci Firma tipi durumuna getirerek Teknoparktaki süreçleriniz için faaliyete başlayabilirsiniz.

·  Teknopark yönetiminden Firma Faaliyet Yazısı evrakını teslim alarak 4691 Teknoloji Geliştirme Uygulama Yönetmeliği üzerindeki Teşviklerden yararlanmak için bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesi ve SGK Müdürlüğüne teslim edebilirsiniz. Bu işlemi faaliyete başladığınız ay içinde yapmanız uygun olacaktır.(Not: Başvuru süreçlerinde ve devam eden süreçler içinde mail adresinizin bildirimlerinin açık olduğundan emin olunuz.)

·  Bölgedeki yazılım veya Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları 31/12/2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden müstesnadır.

·  Bölgede ürettikleri sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, internet, mobil ve askeri komuta kontrol yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetlerinin 31 Aralık 2023 kadar KDV’den muaf tutulmuşlardır.

·  Bölgede çalışmakta olan, Ar-Ge ve destek personellerinin bu görevleriyle ilgili ücretleri 31/12/2023 tarihine kadar her türlü vergiden istisnadır.İstisna kapsamındaki destek personeli sayısı Ar-Ge personeli sayısının yüzde onunu aşamaz.

·  Bölgede çalışmakta olan, Ar-Ge ve destek personellerinin işveren prim hissesinin %50’si 5746 Sayılı Ar-Ge kanununa göre karşılanmaktadır.

Tarafından desteklenmektedirBetterDocs